Районна газета

АЦЕТОНЕМІЧНИЙ СИНДРОМ У ДІТЕЙ

Дуже часто стурбовані батьки викликають лікаря додому і розповідають йому про те, що в абсолютно здорового малюка вночі або вранці раптово виникла сильна блювота. У маленького пацієнта слабкість, млявість, і він не хоче їсти

Не рідко такий стан помилково діагностують як кишкову інфекцію. Та аналіз сечі показує наявність у ній ацетону. І тоді ми повідомляємо стривоженим батькам, що у дитини ацетонемічний синдром.

– Що викликає ацетономічний синдром і яка природа цього захворювання?
Часто вірусні інфекції, незвична їжа, переїдання та психоемоційне навантаження, що призводить до стресу, стають причиною розвитку ацетонемічного синдрому (АС).

– Які основні прояви АС?

- нудота, багаторазове тривале блювання, яке виникає навіть при спробі напоїти дитину;

- зневоднення, інтоксикація;

- блідність шкірних покривів з рум’янцем на щоках, збудження, яке змінюється сонливістю, слабкість, сухість шкіри і слизових;

- підвищення температури тіла;

- поява специфічного запаху ацетона з рота;

- частота та кількість виділення сечі зазвичай зменшується;

- переймоподібні болі в животі.

– Які обстеження потрібно зробити, аби діагностувати захворювання?
Загальний аналіз сечі та вмісту ацетону в ній.

Наявнісь ацетону в сечі можна діагностувати за допомогою тест-смужок (їх можна придбати в аптеці) і самостійно оцінити наявність кетонів в сечі від 1 до 4 плюсів. Для цього необхідно тест-смужку опустити в ємкість з сечею на 2 секунди, через 60 секунд оцінюємо результат шляхом порівняння кольору смужки з шкалою, яка розміщена на упаковці. У більшості випадків АС під час ранніх звернень батьків до дільничного лікаря можна лікувати вдома за допомогою «відпоювання», дотримання дієти. Оральну регідратацію або «відпоювання» треба робити розчинами електроліту, регідрону, не газованою мінеральною водою, відваром із сухофруктів, солодким чаєм із лимоном, дитину необхідно поїти маленькими порціями кожні 10-15 хв.
Важкі стани, пов’язані з невпинною багаторазовою блювотою, потребують перебування у дитячих стаціонарах.

– Якої дієти потрібно дотримуватися?

Заборонено: бульйони, телятина, жирна свинина, качка, печінка, ковбаси, оселедець, цвітна капуста, бобові, сметана, ківі, шоколад, майонез, копчені продукти.

Дозволено: овочевий суп, рисова каша, печиво, сухарики, компот із сухофруктів. Не жирні сорти м’яса, риби, кисломолочні продукти, вівсяна, гречана, кукурудзяна каші.

Ацетонемічний синдром – це патологічний стан, який частіше виникає в дитячому віці, у більшості дітей він припиняється, коли їм виповнюється 10-12 років. Таким дітям необхідно дотримуватись дієти, регулярні прогулянки на свіжому повітрі, тривалість сну не менше 8 годин.