Районна газета

БЕЗПЕКА ПРАЦІ В ЗИМОВИЙ ПЕРІОД РОКУ

Недригайлівське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області інформує

В зв`язку із  значним зниженням температури навколишнього повітря  необхідно нагадати кожному з нас про своє здоров’я, точніше сказати, про особливості його збереження в зимовий період. Адже в морозні дні, при недотриманні низки правил перебування на відкритому повітрі, можливо завдати не тільки непоправної шкоди здоров’ю, а в деяких випадках, і призвести до біди.

Особливо потрібно остерігатися холоду працівникам, робочий день яких проходить на вулиці. Вони під час роботи стикаються одразу з декількома небезпечними факторами. Це і низька температура, і слизька поверхня, підвищена вологість та рухомість повітря, знижена температура поверхонь обладнання, недостатність природного світла та недостатня освітленість робочої зони, падіння снігу та бурульок з будівель  та споруд. Тому є нагальна необхідність ще раз донести до громадян, особливо працівників і до їх керівників, правила безпеки перебування на відкритому повітрі взимку.

Якщо говорити про обмороження і замерзання, то вони можливі навіть при плюсовій температурі навколишнього повітря. Обмороженню сприяють різкі, часті коливання температури, висока вологість повітря, вітер, а також вологі, тісні одяг та взуття, що викликає збільшення тепловіддачі організму і порушення нормального кровообігу. Обмороженню сприяють також нерухоме положення, втома, голод, крововтрата та поранення.

Попереджають обмороження наступним чином:

 • потрібно не допускати намокання ніг;
 • одяг і взуття повинні бути цілими, сухими;
 • час від часу необхідно активно рухатися (ходити, бігати);
 • вживати гарячий чай і їжу. 

При низьких температурах обмороження може статися при дотику голими руками до металевих частин машин, механізмів, приладів та інструментів. Щоб уникнути цього, роботи слід виконувати в рукавицях.

Варто звернути увагу на попередження падінь при пересуванні людини на слизьких дорогах, які можуть спричинити переломи кінцівок, травми голови, струс мозку, удари та синці. Але неможливо всі шляхи пересування посипати піском. Відтак кожен повинен знати елементарні правила безпеки. Якщо слизьку ділянку неможливо обійти, слід пересуватися по ній, імітуючи ходіння на лижах — невеликими кроками на напівзігнутих ногах. Намагайтеся ступати на всю підошву. Пам’ятайте, що поспіх збільшує ризик посковзнутися. Не рекомендується переносити в цей період важкі, а також тендітні (особливо скляні), колючі, ріжучі предмети, які при падінні можуть поранити. А ще не можна тримати руки в кишенях — це підвищує ймовірність не тільки падіння, але і серйозних травм, зокрема переломів. При пересуванні вздовж периметра виробничих будівель слід враховувати можливість падіння снігу та бурульок з карнизів. Для попередження травмування людей дахи необхідно регулярно чистити. До виконання робіт на даху споруд необхідно вжити заходів безпеки відповідно до вимог НПАОП . При виконанні робіт на мокрих і засніжених дахах, незалежно від їх нахилу, працівникам потрібно застосовувати запобіжні пояси. На землі небезпечну зону огороджують або охороняють.

Автомобілі, трактори та інші самохідні машини, призначені для використання в зимових умовах, повинні мати утеплену кабіну, справну систему обігріву та бути обладнані системою запуску двигуна з кабіни. На підприємствах повинні бути пристрої для підігріву води, мастила, полегшення запуску двигуна. Підігрів двигуна та інших частин автомобіля, трактора паяльною лампою і відкритим вогнем не допускається. Водіям, трактористам, вантажникам та іншим особам під час стоянки забороняється відпочивати або спати в кабіні, салоні при працюючому двигуні. Водії, трактористи-машиністи та інші особи повинні бути навчені прийомам надання першої долікарської допомоги при обмороженні. При експлуатації автомобілів під час ожеледиці потрібно забезпечувати їх ланцюгами, засобами укриття, утеплення двигуна з боку радіатора та іншими подібними пристосуваннями. Водію, який знаходиться за кермом транспортного засобу в ожеледицю, необхідно бути обачним, їхати з найменшою швидкістю та пам’ятати, що в ожеледицю значно збільшується гальмовий шлях автотранспорту.

Працівникам, що працюють в холодну пору року на відкритому повітрі або в закритих неопалюваних приміщеннях, вантажникам та деяким іншим категоріям працівників у випадках, передбачених законодавством, надаються спеціальні перерви для обігрівання і відпочинку, які включаються в робочий час. Власник або уповноважений ним орган зобов'язаний обладнати приміщення для обігрівання і відпочинку працівників.

У зимовий період слід особливо уважно ставитися до дотримання заходів пожежної безпеки. Для попередження пожеж потрібно проводити відповідні навчання й інструктажі та дотримуватися основних вимог пожежної безпеки, зокрема:

 • не розпалювати печі за допомогою легкозаймистих рідин;
 • не використовувати саморобні електронагрівальні прилади;
 • не застосовувати відкритий вогонь, паяльні лампи для розігріву труб;
 • не сушити спецодяг над печами, плитами під час їх роботи;
 • побутові електрообігрівачі потрібно встановлювати не ближче, ніж
  0,5 м від горючих матеріалів;
 • димоходи необхідно ретельно і своєчасно очищати від сажі.

Пам’ятайте, що важливим заходом запобігання травматизму узимку є проведення на підприємствах позачергових інструктажів  для працівників щодо безпечного поводження під час пересування в складних погодних умовах, а водіям транспортних засобів – інструктажів з безпеки дорожнього руху.

Олександр Макаренко страховий експерт з охорони праці Недригайлівського відділення УВД ФСС України у Сумській області