Районна газета

«БЮДЖЕТ 2015 РОКУ – КРОК ДО ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЇ ВЛАДИ, ПІДВИЩЕННЯ ФІНАНСОВОЇ САМОСТІЙНОСТІ ГРОМАД»

На цьому під час брифінгу наголосила директор Департаменту фінансів облдержадміністрації Олена БАТРАЧЕНКО

За її словами, цьогорічний бюджет сформований на базі нового Бюджетного кодексу, який закладає нову систему міжбюджетних відносин і перші паростки децентралізації.

«Уряд дає більший ресурс місцевим бюджетам, водночас збільшує їх відповідальність щодо видатків та вводить м’яке стимулювання до створення ефективних громад. Кабінет Міністрів передає місцевим бюджетам 10% податку на прибуток підприємств; 100% державного мита; 100% плати за надання адміністративних послуг; 55% екологічного податку; акцизний податок (ставка податку – 5%), 15% податку на доходи фізичних осіб; 25% плати за надра та інші податки», – пояснила Олена Батраченко.

Вона розповіла про нову трансфертну політику, якою передбачено надходження з державного бюджету освітньої, медичної субвенції та субвенції на підготовку робітничих кадрів. Серед нововведень Олена Батраченко назвала запровадження базової дотації, метою якої є горизонтальне вирівнювання податкоспроможності територій, залежно від рівня надходжень ПДФО та податку на прибуток на одного жителя. Нова трансфертна політика сприятиме додатковому надходженню до обласного бюджету 192 мільйонів гривень трансфертів з Державного бюджету.

Доходи обласного бюджету на 2015 рік заплановані в сумі 2,8 мільярда гривень, у тому числі доходи загального фонду бюджету – 2,7 мільярда гривень. До загального фонду бюджету у 2015 році прогнозується мобілізувати 325,1 мільйона гривень податків і зборів, що на 81,9 мільйона гривень або 20,1% менше фактичних надходжень 2014 року. Найбільший обсяг надходжень планується отримати від податку на доходи фізичних осіб – 221,2 мільйона гривень, податку на прибуток підприємств приватного сектору економіки – 43,1 мільйона гривень, рентної плати за користування природними ресурсами – 25,5 мільйона гривень, плати за ліцензії – 16 мільйонів гривень та  екологічного податку – 15,9 мільйона гривень.

Суттєві зміни відбулися і в кількості установ, які будуть фінансуватися з обласного бюджету. На фінансування з обласної казни передано чотири заклади освіти, 39 закладів ветеринарної медицини та 3 фізкультурно-спортивних товариства.

Олена Батраченко наголосила, що потреба в коштах на заробітну плату та енергоносії в галузях бюджетної сфери забезпечена в повному обсязі.

Всього видатки обласного бюджету на 2015 рік заплановано у сумі майже 2,8 мільярда гривень.

З державної казни очікується надходження понад 1,5 мільярда гривень субвенції соціального спрямування, що на 240,4 мільйона гривень або на 18,4% більше порівняно з їх фактичним використанням за минулий рік. На 224,8 мільйона гривень зросли обсяги субвенції на надання пільг та субсидій населенню з оплати послуг за спожиті електроенергію, природний газ, тепло-, водопостачання, водовідведення, житлово-комунальні послуги.

Директор Департаменту економічного розвитку та торгівлі облдержадміністрації Олександр СІТАК зупинився на ключових положеннях Програми економічного і соціального розвитку Сумської області на 2015 рік.

Документом окреслено основні напрямки розвитку Сумщини у розрізі галузей. Так, у промисловості очікується реалізація низки проектів, зокрема, розширення виробничих потужностей у ТОВ «Мотордеталь-Конотоп» та ДП «Авіакон»; будівництво автогаража та нового складального цеху в ТОВ «Завод Кобзаренка»; будівництво та реконструкція виробничих потужностей на ПАТ «Суми-хімпром»; будівництво фармацевтичного підприємства з виробництва активних інгредієнтів ПАТ «Фармак», будівництво лінії «ТеплоКерам» у ТОВ «Керамейя» в Сумах. У сільському господарстві планується реалізація інвестиційних проектів у рослинництві та переробці, а також збільшення потужностей для зберігання зерна.

Серед перспектив – реалізація програми молодіжного житлового будівництва; програми здешевлення вартості іпотечних кредитів; цільової програми підтримки індивідуального житлового будівництва «Власний дім»; реконструкція та капітальний ремонт житлових будинків, модернізація, ремонт, заміна централізованих мереж водопостачання, водовідведення, теплопостачання, вуличного освітлення;  переведення котелень закладів бюджетної сфери на альтернативні види палива, утеплення фасадів, покрівлі, заміна вікон у закладах бюджетної сфери. У медичній сфері – удосконалення первинної медико-санітарної допомоги, зокрема, шляхом створення сімейних амбулаторій у місті Суми; відкриття 2 амбулаторій загальної практики сімейної медицини в містах Ромни та Конотоп; реорганізація в заклади сімейної медицини сільських лікарських амбулаторій, сільських дільничних лікарень та дільничних лікарень у 8 районах області; створення перинатальних центрів другого рівня в Конотопському та Шосткинському районах; створення спеціалізованої оперативної диспетчерської служби екстреної медичної допомоги; придбання медичного обладнання, забезпечення медикаментами, проведення капітальних ремонтів обласної клінічної лікарні, лікувально-профілактичних закладів міста Суми, Роменської та Білопільської ЦРЛ; створення електронного реєстру пацієнтів у місті Суми.

В освітянській галузі заплановано створення навчально-виховних комплексів у місті Глухів та Великописарівському районі; розвиток дошкільної освіти; придбання шкільних автобусів для підвезення учнів сільських шкіл; проведення ремонтних робіт та оновлення навчально-матеріальної бази загальноосвітніх, інтернатних, професійно-технічних навчальних закладів; створення мережі електронних бібліотек у професійно-технічних навчальних закладах та навчально-методичному центрі професійно-технічної освіти області.

Серед завдань фізичної культури і спорту на поточний рік – будівництво лижеролерної траси школи вищої спортивної майстерності в урочищі Токарі; забезпечення загальноосвітніх навчальних закладів спортивним обладнанням та інвентарем; облаштування приміщень для фізкультурно-оздоровчих занять за місцем проживання населення; будівництво футбольного майданчика зі штучним покриттям у Сумській обласній ДЮСШ «Барса»; капітальний ремонт адміністративного корпусу Сумської обласної ДЮСШ.

Передбачена також технічна модернізація закладів культури і мистецтв, комп’ютеризація бібліотек, музеїв, клубів тощо.

«Основним завданням Програми є створення умов для динамічного, збалансованого розвитку Сумщини шляхом забезпечення зростання конкурентоспроможності, активізації економічної діяльності, підвищення рівня життя людей», – наголосив Олександр Сітак.