Районна газета

ДО УВАГИ!!!

Державна пожежно-рятувальна частина управління державної служби з надзвичайних ситуацій в Сумській області інформує:

Пожежі і вибухи

Найбільш поширеними джерелами виникнення надзвичайних ситуацій техногенного характеру є пожежі та вибухи, що відбуваються:

- На промислових об'єктах...

- На об'єктах видобутку, зберігання і переробки легкозаймистих, горючих та вибухових речовин;

- На транспорті;

- В шахтах, гірських виробках, метрополітенах;

- В будівлях і спорудах житлового, соціально-побутового та культурного призначення. 

ПОЖЕЖА - це процес горіння, що вийшов з-під контролю та знищує матеріальні цінності і створює загрозу життю і здоров'ю людей.

Основними причинами пожежі є: несправності в електричних мережах, порушення технологічного режиму і заходів пожежної безпеки (куріння, розведення відкритого вогню, застосування несправного обладнання тощо).

Основними небезпечними факторами пожежі є теплове випромінювання, висока температура, отруйна дія диму (продуктів згоряння: окису вуглецю тощо) і зниження видимості при задимленні. Критичними значеннями параметрів для людини, при тривалому впливі вказаних значень небезпечних факторів пожежі, є:

температура - 70 градусів Цельсія;

щільність теплового випромінювання - 1,26 кВт/м2;

концентрація окису вуглецю - 0,1% об'єму;

видимість у зоні задимлення - 6-12 м. 

ВИБУХ - це горіння, що супроводжується звільненням великої кількості енергії в обмеженому об'ємі за короткий проміжок часу. Вибух призводить до утворення та розповсюдження з надзвуковою швидкістю вибухової ударної хвилі (з надлишковим тиском більше 5 кПа), що надає ударний механічний вплив на навколишні предмети.

Основними уражаючими факторами вибуху є повітряна ударна хвиля і уламки різного роду об'єктів, що летять, технологічного обладнання, вибухових пристроїв. 

ПОПЕРЕДЖУВАЛЬНІ ЗАХОДИ 

У число попереджувальних заходів можуть бути включені заходи, спрямовані на усунення причин, які можуть викликати пожежу (вибух), на обмеження (локалізацію) розповсюдження пожеж, створення умов для евакуації людей і майна при пожежі, своєчасне виявлення пожежі та оповіщення про нього, гасіння пожежі, підтримання сил ліквідації пожеж у постійній готовності.

Дотримання технологічних режимів виробництва, утримання обладнання, особливо енергетичних мереж, в справному стані дозволяє, в більшості випадків, виключити причину загоряння.

Своєчасне виявлення пожежі може досягатися оснащенням виробничих і побутових приміщень системами автоматичної пожежної сигналізації або, в окремих випадках, за допомогою організаційних заходів.

Первинне гасіння пожежі (до прибуття пожежників) успішно проводиться на тих об'єктах, які оснащені автоматичними установками гасіння пожежі. 

ЯК ДІЯТИ ПРИ ПОЖЕЖІ І ВИБУХУ 

При виявленні загоряння реагуйте на пожежу швидко, використовуючи всі доступні способи для гасіння вогню (пісок, воду, вогнегасники і т.д.). Якщо загасити вогонь в найкоротший час неможливо, викличте пожежну охорону підприємства (при її наявності) або міста (по телефону 101).

При евакуації з приміщень і задимлених місць дійте швидко, затамувавши подих, захистивши ніс і рот вологою щільною тканиною. У сильно задимленому приміщенні пересуватися поповзом або пригнувшись - в прилеглому до підлоги просторі чисте повітря зберігається довше.

Шукаючи постраждалих, окликніть їх. Якщо на людині загорівся одяг, допоможіть скинути її або накиньте на палаючого будь-яке покривало і щільно притисніть. Якщо доступ повітря обмежений, горіння швидко припинитися. Не давайте людині в палаючому одязі бігти.

Не підходьте до вибухонебезпечних предметів і не чіпайте їх. При загрозі вибуху лягайте на живіт, захищаючи голову руками, далі від вікон, засклених дверей, проходів, сходів. Якщо стався вибух, прийміть заходи до недопущення пожежі та паніки, надайте першу медичну допомогу постраждалим.

При пошкодженні будівлі пожежею або вибухом входити до неї обережно, переконавшись у відсутності значних ушкоджень перекриттів, стін, ліній електро-, газо-і водопостачання, витоків газу, осередків пожежі.

Якщо Ви проживаєте поблизу вибухонебезпечного об'єкта, будьте уважні. Сирени і переривчасті гудки підприємств (транспортних засобів) означають сигнал "Увага всім!";. Почувши його, негайно увімкніть гучномовець, радіоприймач або телевізор. Прослухайте інформаційне повідомлення про надзвичайну ситуацію і дійте згідно з вказівками територіального органу ЦЗ.