Районна газета

УВАГА: ОБМОРОЖЕННЯ!

З настанням морозів на людину чекає небезпека – переохолодження, обмороження, в найгіршому випадку це загибель

Обмороження або відмороження  - ушкодження тканин організму під дією холоду. Нерідко супроводжується загальним переохолодженням організму і особливо часто вражає такі частини тіла як вушні раковини, ніс, недостатньо захищені кінцівки, в першу чергу пальці рук і ніг.

 Обмороження Причини і перебіг

Якщо людина тривалий час перебуває на холоді, в неї може виникнути переохолодження всього організму, або загальне замерзання. Як правило, таке трапляється, якщо людина заблукала, скажімо, в лісі, вибилася з сил чи виснажена хворобою. Найчастіше замерзають люди у стані алкогольного сп’яніння. У розвитку загального переохолодження виділяють кілька фаз: 1.Людина відчуває втому, скутість, сонливість, байдужість до навколишнього.

2.За подальшого зниження температури тіла спостерігається запаморочення. 3.Зупинка кровообігу, серцевої діяльності.

 Обмороження - це ушкодження тканин у результаті дії низьких температур. Може виникнути навіть за температури, вищої від О °С. Мокре та тісне взуття; тривале перебування у нерухомому стані на вітрі, в снігу, під холодним дощем; хвороби, втрата певної кількості крові, алкогольне отруєння тощо можуть стати причиною обмороження. Найбільш уразливі для обморожень частини тіла з найслабшим кровотоком: ніс, вуха, кінцівки. Симптоми обмороження розвиваються під час перебування на холоді. Виникає відчуття холоду. Потім людина відчуває поколювання, її шкіра набуває блідого відтінку, втрачає чутливість. Пізніше німіє і набуває синюшного відтінку. Втрата чутливості робить непомітною подальшу дію низької температури і часто є причиною тяжких незворотних змін у тканинах. Справжню глибину обмороження можна встановити тільки після припинення дії холоду, інколи через кілька днів (на ураженій ділянці з’являється набряк, запалення чи змертвіння тканин).

Класифікація За тяжкістю та глибиною розрізняють чотири ступені обмороження.

 І ступінь (легкий) характеризується ураженням шкіри, що супроводжується запаленням, набряком, болем.

ІІ ступінь (середньої тяжкості) проявляється некрозом поверхневих шарів шкіри.

 ІІІ ступінь (тяжкий) — відбувається поступовий некроз тканин на значну глибину.

IV ступінь (вкрай тяжкий) характеризується змертвінням тканин до кістки. Допомога при обмороженні

Перша медична допомога у разі обморожування полягає у якомога швидшому зігріванні ушкодженої частини тіла і відновленні кровообігу. Потерпілого насамперед слід перенести в тепле приміщення і приступити до поступового зігрівання. Найбільш ефективно це можна зробити за допомогою теплих ванн. Краще зігрівати у ванні з водою кімнатної температури. Проводячи обережний масаж усіх частин тіла, упродовж 20—30 хв. температуру води підвищують з 20 до 40 °. Після ванни, якщо в тканинах не спостерігаються зміни, обморожені ділянки протирають спиртом, горілкою або одеколоном і розтирають ватним тампоном чи сухими руками до почервоніння шкіри. Не рекомендується розтирати обморожені ділянки снігом - це може призвести до погіршення стану потерпілого. Якщо ж пошкодження тканин все ж таки відбулося, уражені частини тіла протирають спиртом і накладають стерильну пов’язку. Потерпілого переносять у ліжко, тепло вкривають, дають гарячий солодкий чай, каву, молоко.

У всіх випадках потерпілого має оглянути лікар. Під час перебування на холоді треба закривати, де це можливо, всі відкриті ділянки шкіри. Слід періодично перевіряти чутливість обличчя та кінцівок. Якщо ви використовуєте різні мазі для профілактики обморожень, пам’ятайте, що вони можуть дещо захистити від вітру, але не від морозу. Перед виходом на вулицю у холодну погоду слід ситно поїсти.