Районна газета

УВАГА !!! АМБРОЗІЯ ПОЛИНОЛИСТА – КАРАНТИННИЙ, АЛЕРГО-НЕБЕЗПЕЧНИЙ БУР’ЯН

Амброзія полинолиста-однорічна яра рослина, зовнішнім виглядом схожа на коноплю, а розмірами і формою листків нагадує полин гіркий (звідки назва полинолиста)

Стебло і листя опушені, Амброзія-однодомна рослина, має одностатеві чоловічі жіночі квіти, зібрані в колосоподібні суцвіття на вершинах гілок, кошики з жіночими квітами розміщені в пазухах верхніх листків. Розрізняють дві форми амброзії:

-  сірувата з червонуватим стеблами і дуже опушеними суцвіттями;

-  зелена, розсіяноопушена.

Розмножується амброзія насінням, яке утворює у великій кількості. Добре розвинені рослини можуть давати по 30 – 40 тис. насінин, а окремі екземпляри до 80 -90 тис. Насіння зберігає схожість у грунті до 40 років. Надмірно висушує і виснажує грунт, а при великому забур’яненні культурні рослини гинуть.

Квітковий пилок амброзії шкідливий для людей. У період цвітіння, з середини липня до настання осінніх заморозків, серед населення спостерігається алергійне захворювання амброзійний поліноз. Алергію викликають білки – антигени, які знаходяться в пилку амброзії. Пилок амброзії, потрапляючи у ніс, бронхи, викликає сльозотечу, порушує зір, підвищує температуру тіла, відбувається різке запалення слизових оболонок верхніх дихальних шляхів, що призводить до приступів бронхіальної астми.

Розвиваючи велику надземну масу, амброзія полинолиста здатна в польових умовах витісняти і пригнічувати інші бур’яни та культурні рослини. На утворення 1 тонни сухої речовини амброзії відбирається з грунту  950 тонн води, вдвічі більше, ніж пшеницею, в тричі, - ніж кукурудзою, в 4 рази – ніж сорго. При густоті до 20 рослин на кв. метрі виноситься з грунту 135 кг/га азоту, 40 кг/га фосфору, 157 кг/га калію, що в два-три рази більше, ніж пшеницею та кукурудзою. За середньої забур’яненості амброзією урожай соняшнику знижується на 40 %, кукурудзи – 35%.

Методи боротьби - найдієвіший це скошування і спалювання.  Доцільно використовувати гербіциди у випадках, коли інші методи боротьби неможливі або не ефективні.