Районна газета

ОБЕРЕЖНО, ТОНКИЙ ЛІД!

Зима - чудова пора відпочинку на льоду. Скільки радощів вона приносить! Забави на ковзанах, лижах, санчатах! Тому усі ми із задоволенням зустрічаємо цю пору року, іноді забуваючи про небезпеку, яку може приховувати лід, а саме тонкий лід.

Щоб ні з ким не трапилося лиха, потрібно обережно поводитись на льоду. Найбільш небезпечна крига – перша та остання, адже така крига ще надзвичайно тонка, неміцна і не витримує маси навіть маленької дитини.

Безпечним вважається лід:

 1. Лід блакитного кольору - найміцніший, а білого - значно слабший.
 2. Для однієї людини безпечним вважається лід синюватого або зеленуватого відтінку, товщиною більшою за 7 см.
 3. Для групи людей безпечним є лід товщиною не менше, ніж 15 см. При пересуванні декількох людей по льоду треба йти один за одним на відстані.
 4. При масовому катанні на ковзанах лід має бути товщиною не менше, ніж 25 см.
 5. Для переїзду техніки спеціально обладнуються переправи при товщині льоду 30 – 50 см.

Перш ніж ступити на лід водоймища, дізнайся про товщину льодового покриву за допомогою довгої загостреної палиці (плішні) чи іншого подібного предмета, але обов'язково легкого, який ти вільно можеш тримати в руці.

Ніколи не перевіряй товщину льоду ударами ніг!

Під час руху по льоду слідкуй за його поверхнею, обходь небезпечні місця та ділянки з кущами і травою. Особливу обережність проявляй у місцях зі швидкою течією, джерелами, струмками та теплими стічними водами підприємств. Якщо лід недостатньо міцний, негайно зупинися і повертайся назад тим же шляхом, роблячи перші кроки без відриву від його поверхні.

Якщо після першого удару з'являється вода - це свідчить про недостатню товщину льоду, а коли він почав тріщати, негайно повертайтеся назад. Ідіть, не відриваючи ноги від поверхні льоду, як на лижах. Не намагайтеся бігти, а відходьте спокійно і повільно.

Якщо ви все ж провалилися - не панікуйте, а широко розкиньте по крайках льодового пролому руки і утримуйтеся від занурення з головою. Намагайтеся не обламувати лід, а без різких рухів старайтеся вибратися на його поверхню, наповзаючи грудьми чи спиною. Допомагайте собі, як при плаванні, ногами. Вибравшись на лід, відкотіться від ополонки, а потім повзіть у той бік, звідки ви прийшли і де міцність льоду, таким чином, перевірена.

Якщо ви побачили, що на льоду провалилася людина, - негайно крикніть, що йдете їй на допомогу - це її підбадьорить. Покладіть під себе дошку чи фанеру (це збільшить площу опори) і обережно повзіть до ополонки. До самого її краю не підповзайте, а киньте потерпаючому ремінь, шарф, мотузку або протягніть йому лижу чи гілляку і поволі витягайте на лід.

Якщо ви не один, то, узявши одне одного за ноги, лягайте на лід ланцюжком і рухайтеся до пролому. Дійте рішуче і не гайте часу - в льодяній воді людина швидко мерзне, мокрий одяг тягне її на дно.

Коли ви постраждалого витягли, то не дозволяйте йому вставати, а разом із ним повзіть із небезпечної зони. Потім укрийте його від вітру, якнайшвидше доставте у тепле місце, розітріть, одягніть у сухий одяг і напоїть чаєм. Якщо потрібно - негайно викликайте лікаря чи швидку допомогу.

Ось такі дуже прості поради, але якщо ними керуватися, то і самому врятуватися можна, і потерпаючому допомогти.

Що трапляється з людиною, яка опинилася в холодній воді:

У людини в крижаній воді перехоплює дихання, голову ніби здавлює залізний обруч, серце скажено б'ється. Щоб захиститися від смертоносного холоду, організм включає захист - починається сильне тремтіння. За рахунок цього організм зігрівається, але через деякий час і цього тепла стає недостатньо. Коли температура шкіри знижується до 30 градусів, тремтіння припиняється і організм дуже швидко охолоджується. Дихання стає все рідше, пульс сповільнюється, тиск падає. Смерть людини, що несподівано опинилася в холодній воді, наступає найчастіше через шок, що розвивається протягом перших 5–15 хвилин після занурення у воду або порушення дихання.

У випадку, якщо ви все ж провалилися під лід:

 1. не піддавайтеся паніці, утримуйтеся на плаву, уникаючи занурення з головою;
 2. кличте на допомогу;
 3. намагайтеся вилізти на лід, широко розкинувши руки, наповзаючи на його край грудьми і почергово витягуючи на поверхню ноги;
 4. намагайтеся якомога ефективніше використати своє тіло, збільшуючи ним опорну площу;
 5. вибравшись на лід, перекотіться і відповзайте в той бік, звідки ви прийшли, де міцність льоду вже відома.
 6. Далі необхідно переодягнутися. Якщо сухого одягу під руками не виявилось, треба викрутити мокрий і знову одягнути його. Щоб зігрітися, виконуйте будь-які фізичні вправи. Можна розтертися сухою вовняною тканиною, потім необхідно сховатися в захищеному від вітру місці, добре укутатися, по можливості випити чогось гарячого.
 7. Звичайно, треба завжди намагатися врятувати людині життя, але перш ніж кинутися до того, хто провалився, необхідно:
 8. покликати (якщо це можливо) на допомогу;
 9. знайти предмет, який можна кинути потерпілому (міцну палицю, мотузку, власний пояс, шарф, сумку або рюкзак, якщо вони без речей і мають довгу, міцно пристрочену лямку);

10. оцінити, наскільки далеко від берега опинився потерпілий, і чи є можливість без перешкод дістатися до нього.

Звичайно, кожний нещасний випадок на льоду є індивідуальним, і розповісти про всі варіанти щодо дій під час порятунку неможливо, але, як показує досвід, найголовніше не панікувати і правильно оцінити обстановку. Отже, будьте обережними, не ризикуйте своїм життям! Нехай лід для вас буде безпечним!