Районна газета

СУМЩИНА ДООПРАЦЬОВУЄ ПЕРСПЕКТИВНИЙ ПЛАН ФОРМУВАННЯ СПРОМОЖНИХ ТЕРИТОРІАЛЬНИХ ГРОМАД

Документ найближчим часом буде внесений на розгляд депутатського корпусу обласної ради

«Реформа місцевого самоврядування та територіального устрою вкрай важлива та необхідна. Її мета – створення спроможних та самодостатніх громад, здатних забезпечити належний рівень надання послуг, розвиток територій, а відтак і покращити життя людей», – зазначила у ході брифінгу директор регіонального Офісу з питань впровадження реформ у сфері місцевого самоврядування, децентралізації повноважень органів виконавчої влади Ніна МЕЛЬНИК.

Ті громади, які об’єднаються у відповідності до методики і Плану, матимуть прямі стосунки з державним бюджетом та додаткові фінансові ресурси: 60% ПДФО, 100% єдиного податку, податку на прибуток підприємств.

«На жаль, Сумська обласна рада на минулій сесії не змогла затвердити Перспективний план формування спроможних громад. Наразі він доопрацьовується і доповнюється у відповідності з пропозиціями, які надходять від місцевих громад. До цього процесу активно долучилися не лише посадовці, а й громадськість», – повідомила директор регіонального Офісу реформ.

За її словами, на даний момент з районів надійшли пропозиції щодо створення 53 об’єднаних територіальних громад: по одній – у Кролевецькому, Краснопільському, Путивльському, Шосткинському районах; по дві  громади – у Білопільському, Буринському, Великописарівському, Липоводолинському, Середино-Будському та Тростянецькому районах. На Ямпільщині, Лебединщині та Охтирщині запропонували створити по 3 об’єднані громади, на Роменщині – 4. На Глухівщині, Недригайлівщині, Конотопщині – по 5. На території Сумського району та міста Суми планується утворити 9 територіальних громад.

Процес консультацій з місцевими громадами триває. Вносяться зміни не лише щодо кількісного складу громад, а й входження територіальних одиниць до тієї чи іншої громади, – додала Ніна Мельник.

Як пояснила посадовець, представницьким органом новоствореної громади буде Рада. Малі села, які увійдуть до об’єднаної громади, будуть представлені в місцевій раді своїми депутатами, а у виконкомі – сільськими старостами (з правом вето на рішення виконкому).

«Законом «Про добровільне об’єднання територіальних громад» передбачено, що обласна рада одночасно з прийняттям рішення про утворення об’єднаної територіальної громади призначає перші місцеві вибори. Тобто, вибори у жовтні не регламентують об’єднання громад. Воно може бути розтягнутим у часі», – сказала Ніна Мельник.

Серед питань, які потребують подальшого врегулювання на законодавчому рівні, директор регіонального Офісу реформ назвала уточнення прав та обов’язків старости й апарату об’єднаної територіальної громади, можливість приєднання до територіальних громад не лише сільських (селищних рад), а й окремих населених пунктів, а також пропозиції щодо сплати податку на доходи фізичних осіб за місцем реєстрації робітників.

«Наразі ПДФО сплачується за місцем реєстрації підприємства. Сільські та селищні голови виступають з пропозицією, аби податок на доходи фізичних осіб сплачувався за місцем реєстрації робітника, а не підприємства. Адже це значний фінансовий ресурс для розвитку громад», –зазначила Ніна Мельник.

Директор регіонального Офісу реформ сподівається на підтримку депутатів обласної ради та схвалення Перспективного плану формування спроможних територіальних громад.