Районна газета

ЯК УНИКНУТИ ОБМОРОЖЕННЯ ТА ЗАГАЛЬНОГО ПЕРЕОХОЛОДЖЕННЯ?

Головною причиною відмороження є тривала дія низької температури на тканини організму, відмороження спричиняють також інші несприятливі фактори: підвищена вологість повітря, сильний вітер, перевтома, виснаження людини, алкогольне сп’яніння, куріння, голод, гіподинамія

Крім цього, немалу роль відіграють тісне взуття і захворювання судин кінцівок, зокрема варикозне розширення вен. 
Зазвичай обмороження виникає, коли температура навколишнього середовища опускається до -10 — -20Сº і нижче. 
Найбільш схильні до обмороження відкриті частини тіла: щоки, ніс і вуха.

Розрізняють чотири ступені обмороження. 
Обмороження I ступеня є найлегшим. Уражена ділянка шкіри спочатку блідне, а після зігрівання червоніє. Першими симптомами є відчуття печіння, поколювання, а потім і оніміння обмороженої ділянки. Після цього виникає шкірний свербіж і больові відчуття. За кілька днів можливий набряк і лущення шкіри. Повне одужання настає через п’ять-сім днів після обмороження. 
Обмороження II ступеня є наслідком більш тривалого впливу холоду. Спочатку уражена ділянка блідне, втрачає чутливість. Найхарактернішим симптомом можна назвати появу в перші дні пухирців, заповнених прозорим вмістом. Цілісність шкірного покриву повністю відновлюється протягом одного-двох тижнів. 
Перший і другий ступені обмороження — поверхневі, а третій і четвертий — уже глибокі. 
При обмороженні III ступеня спочатку з’являються пухирі, наповнені кров’яним вмістом і нечутливі до подразнень. Нігті сходять і не виростають знову або виростають деформованими. Через два-три тижні після ушкодження завершується процес відторгнення відмерлих тканин. Після цього настає рубцювання, яке триває до місяця. Весь процес супроводжується вираженими тривалими болями. 
Обмороження IV ступеня небезпечне для життя: відбувається омертвіння всіх шарів м’яких тканин, часто уражуються навіть кістки та суглоби. Відразу після зігрівання розвивається набряк, який дуже швидко збільшується. Відбувається повна втрата чутливості. 

Крім обмороження, низькі температури можуть стати причиною загального переохолодження організму. 
— До загального переохолодження призводять ті ж фактори, що й до обмороження, при легкому ступені температура тіла знижується до 32-34Сº. Шкірні покриви бліднуть або синіють. Спостерігається озноб, «гусяча шкіра», утруднення мовлення. Пульс уповільнюється до 60-66 ударів за хвилину, людина стає млявою. Артеріальний тиск нормальний або трохи підвищений. При середньому ступені переохолодження температура тіла потерпілого становить 29-32Сº. Шкірні покриви бліді, пульс уповільнений до 50-60 ударів за хвилину, тиск знижений. Дихання сповільнюється до 8-12 вдихів-видихів на хвилину. Важкий ступінь діагностують, коли температура тіла опускається нижче 31Сº. Людина непритомніє, починаються судоми та блювота. Пульс уповільнюється до 36 ударів, артеріальний тиск істотно знижується. Вдихів-видихів усього три-чотири на хвилину. 

У холодну зимову пору треба пам’ятати правила дій при обмороженні та переохолодженні, щоб допомогти постраждалому, поки прибудуть медики. 
— Перш за все необхідно припинити вплив холоду, потім треба зігріти потерпілого, доставивши його в тепле приміщення. З людини знімають одяг і взуття. Потрібно забезпечити теплоізоляцію на ураженій поверхні — вкутати кінцівку ватно-марлевою пов’язкою, створюючи термічний кокон. У жодному разі не можна розтирати шкіру руками, рушником, снігом — це ще більше її травмує й може занести інфекцію. Не можна обігрівати пошкоджені ділянки над вогнем, за допомогою грілки або гарячої води, втирати олію, жир або спирт при глибокому обмороженні. При загальному охолодженні легкого ступеня постраждалого потрібно зігріти в теплій ванні з початковою температурою води 32Сº, поступово її підвищуючи. 

Профілактика переохолодження та обмороження 
Існує декілька простих правил, виконання яких дозволить уникнути переохолодження та обмороження при сильному холоді: не вживайте алкогольних напоїв – алкогольне сп'яніння сприяє високій утраті тепла, в той же час викликає ілюзію тепла. Додатковим негативним фактором є неможливість сконцентруватися на перших ознаках обмороження; не паліть на морозі – паління зменшує периферійну циркуляцію крові і робить кінцівки більш уразливими до дії холоду; носіть просторий одяг – це сприяє нормальній циркуляції крові. Одягайтеся так, щоб між шарами одягу залишався прошарок повітря, який утримує тепло. Верхній одяг бажано носити непромокаючий. Тісне взуття, відсутність устілки, брудні шкарпетки можуть створювати передумови обмороження. Особливу увагу до взуття необхідно приділяти особам, в яких сильно пітніють ноги. У взуття необхідно вкладати теплі устілки, а замість бавовняних шкарпеток одягати вовняні – вони поглинають вологу та залишають ноги сухими. Не виходьте на мороз без рукавичок та шарфу. Найкращий варіант – рукавички з водовідштовхуючої тканини, яка не пропускає повітря, з хутром всередині. Рукавички зі штучних матеріалів погано захищають від морозу. У вітряну погоду відкриті ділянки тіла змащуйте спеціальним кремом. Не носіть на морозі металевих (у тому числі золотих та срібних) прикрас. По-перше: метал охолоджується до низьких температур швидше ніж тіло, внаслідок чого можливе „прилипання" цих предметів до шкіри з виникненням почуття болю та холодових травм. По-друге, перстені на пальцях затрудняють циркуляцію крові та сприяють обмороженню кінцівок. Використовуйте допомогу друзів. Слідкуйте за обличчям друзів, особливо за носом, вухами та щоками, звертайте увагу на зміну їх кольору, а друзі повинні слідкувати за станом вашого обличчя. Не дозволяйте обмороженому місцю знов замерзнути, це може призвести до більш значних пошкоджень. Не знімайте на морозі взуття з обморожених ніг – вони розпухнути і ви не взмозі будете знов взутися. Необхідно найшвидше потрапити до теплого приміщення. Якщо замерзли руки – спробуйте відігріти їх під пахвою. 
Повернувшись додому після довготривалої прогулянки по морозу, обов'язково впевніться у відсутності обмороження кінцівок, спини, вух та носа. В разі необхідності своєчасно розпочинайте лікування обмороження. Несвоєчасне надання допомоги може призвести до гангрени та втрати кінцівки. Якщо під час перебування на відкритому повітрі ви відчуваєте початок переохолодження, негайно зайдіть до теплого приміщення – магазину, кафе, під'їзду – для зігрівання та огляду місць потенційного обмороження. Якщо у вас зламалася машина на значній відстані від населеного пункту або в незнайомій місцевості, краще залишатися в ній та викликати допомогу по телефону або чекати іншого автомобіля. Ховайтеся від вітру. На вітрі вірогідність обмороження зростає. Не мочіть шкіру – вода проводить тепло швидше ніж повітря. Не виходьте на мороз із вологим волоссям. Вологий одяг і взуття (наприклад, людина впала у воду) необхідно зняти, витерти людину, при можливості переодягнути її в сухий одяг та якнайшвидше доставити до теплого приміщення. У лісі необхідно розпалити багаття, роздягнутися і висушити одяг. Під час сушіння одягу енергійно робіть фізичні вправи та обігрівайтесь біля вогню. Доцільно взяти з собою на довготривалу прогулянку змінні шкарпетки, рукавички та термос із гарячим чаєм. Перед виходом на мороз бажано поїсти – вам необхідна додаткова енергія. Слід враховувати, що у дітей терморегуляція ще не налагоджена, а в осіб похилого віку при деяких хворобах порушена. Ці категорії найбільш піддаються обмороженню та переохолодженню, тому враховуйте це під час планування прогулянок узимку. Пам'ятайте, що перебування дитини на морозі не повинно перевищувати