Районна газета

24 березня – Всесвітній день боротьби з туберкульозом

В усьому світі туберкульоз залишається однією із серйозніших медико – соціальних проблем

На початку 21 століття експерти Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я змушені визнати, що це захворювання несе загрозу не тільки для окремих країн, але і для всього людства. Туберкульоз проголосили глобальною загрозою.  

Нажаль, ця недуга і зараз продовжує поширюватись. А це означає, що захворіти може кожен. Якщо раніше, років 20-30 назад, вважалося, що туберкульозом хворіють в основному люди, які ведуть асоціальний спосіб життя, то на сьогоднішній день хворіють і ті, які мають добрий достаток і соціальний стан.

  Найбільш високий ризик захворіти туберкульозом мають наші діти. У них імунна система ще не сформована і організм не може повноцінно боротися з інфекцією.

Однією з причин надто швидкого розповсюдження є те, що ми самі не знаємо, як захистити себе та своїх рідних від цієї хвороби,  а медицина знає, як це зробити.

Самий надійний захист від туберкульозу – добрий стан імунітету. Те, як часто і чим ми хворіємо, напряму залежить від стану нашого імунітету. Підтримати його у відповідно доброму стані – запорука доброго життя без інфекцій. Але це не означає, що потрібно в великих кількостях приймати вітаміни, біодобавки, йогурти. Це означає – вести здоровий спосіб життя і не відноситься до свого здоров’я безвідповідально. Адже здавна відомо, що менше і дешевше попередити хворобу, ніж її лікувати, чим раніше виявлена хвороба, тим менше, швидше і дешевше вона піддається лікуванню.

 Як захиститися від туберкульозу?

            1. Профілактична флюорографія( рентген). Регулярне проходження ФГ виявляє хворобу на ранній стадії коли вона найкраще піддається лікуванню. Тому робити регулярно «знімки» просто необхідно. В нашій поліклініці в рентгенологічному відділенні працює цифровий флюорограф, який дає опромінювання на організм в сотні разів менше, ніж це було на звичайному, попередньому апараті.

            2. Вакцинація (БЦЖ). Найбільшу загрозу несе в собі туберкульозна бактерія для дітей. Саме тому раннє формування протитуберкульозного імунітету – запорука здоров’ю.

В Україні кожній дитині після народження на 3-5 день проводиться безкоштовне щеплення від туберкульозу БЦЖ. Для проведення щеплення використовується вакцина, що має в своєму складі ослаблену бактерію, яка не може викликати хворобу, але формує імунітет проти туберкульозу.

Дитина, яка щеплена, більше захищена від хвороби, ніж та, якій щеплення не робилося.

            3. Проба Манту.  Дітям щорічно проводять пробу Манту. Мета цієї проби – виявити наскільки добрий імунітет у дитини проти туберкульозної  бактерії. Також вона дозволяє виявити час, коли бактерія вперше потрапила в організм дитини і своєчасно провести профілактичне лікування, ніж попередити виникнення захворювання.            ЗМІ широко і зовсім не обґрунтовано роздмухують інформацію про шкідливість щеплень. Але акцентую Вашу увагу на те, що Манту – це не щеплення, а лише проба. Вона ніякого відношення до щеплень не має.

            Туберкулін, яким проводиться проба Манту, не містить ніяких бактерій і викликати хворобу ні в якому разі не може. Туберкулінова проба (р. Манту або Пірке) це шкірна проба, направлена на виявлення наявності специфічної імунної відповіді на введення туберкуліну. Наявність вираженої шкірної реакції (почервоніння) свідчить про послаблення імунітету, а це означає, що організм активно взаємодіє зі збудником. Реакція Манту це своєрідний імунологічний тест, який показує, чи є в організмі туберкулінова інфекція. На « Д »  обліку у дитячого фтизіатра знаходиться 52 дитини та 4 підлітки, у яких виявлено низку імунну відповідь, які інфіковані паличкою Коха, але ще не хворі на туберкульоз.

            4. Профілактичне лікування. Профілактичне лікування призначається лікарем по результатам проби Манту, яке проводиться одним (а при необхідності двома) препаратами протягом 3-6 місяців. Воно веде до подавлення життєдіяльності бактерії туберкульозу і не дає їй викликати захворювання. Діти, яким проведено профілактичне лікування мають в 6-9 разів нижчій ризик захворюваності на туберкульоз, ніж ті, яким профілактика була потрібна, але не проводилась.

            Профлікування безпечне, тому що проводиться препаратом в дозах чітко розрахованих на вагу дитини. Лікування туберкульозу ж проводиться 5 – 6 препаратами одночасно.

            6. Санаторно – курортне лікування. Діти з ослабленим імунітетом до туберкульозу мають можливість оздоровитися в дитячих протитуберкульозних санаторіях, які знаходяться в м. Шостка, Київській та Закарпатській областях.

            Заразитися на туберкульоз в санаторіях від інших дітей неможливо, тому що діти з активними формами лікуються в стаціонарах.

            Висновки: Найкращій захист – це добрий імунітет. Дорослій людині легше захистити себе від захворювання, тому що імунна система працює на повну силу. Але зовсім по іншому проходить це у дітей. Тому не потрібно відмовлятися від щеплень БЦЖ, адже туберкульоз несе в собі найбільшу загрозу для дитини, ніж всі щеплення.  Необхідно проводити щорічно пробу Манту (вона абсолютно безпечна) та здійснювати профілактичне лікування ізоніазідом .