Районна газета

УРЯДОВА ПРОГРАМА «ДОСТУПНІ ЛІКИ»

1 квітня 2017 року в Україні стартувала урядова програма «Доступні ліки». Пацієнти зможуть отримати ліки від серцево-судинних захворювань, діабету             ІІ типу та бронхіальної астми безкоштовно або з незначною доплатою

Як отримати безкоштовні ліки?

Пацієнт, який перебуває на диспансерному обліку з приводу захворювань серцево-судинної системи, цукрового діабету ІІ типу, бронхіальної астми повинен звернутися до сімейного лікаря чи лікаря-терапевта за місцем свого проживання. Сімейний лікар чи лікар-терапевт виписує рецептурний бланк на необхідний препарат з яким пацієнт звертається до аптеки яка працює за урядовою програмою «Доступні ліки».

В Липоводолинсьокму  районі за такою програмою працюють аптеки ТОВ «Сумський центр здоров’я», ТОВ фірма «Стара аптека» та КП СОР «СУМИ - ФАРМ».

Пацієнт отримає ліки безкоштовно або з частковою доплатою за рецепт. Вартість ліків повністю або частково оплачує держава.

Чому саме ці категорії захворювань?

Механізм відшкодування вартості ліків поширюється, як я сказала раніше, на серцево-судинні захворювання, діабет ІІ типу та бронхіальну астму.

Пріоритетність надали цим хворобам, оскільки саме вони найбільше впливають на показники смертності населення або суттєво знижують якість життя пацієнта та ефективно лікуються на амбулаторному рівні.

Смертність від серцево-судинних хвороб складає 65 % від загальної смертності населення в Україні. Відповідно до статистичних даних за 2016 рік, в Україні на діабет ІІ типу страждає більше одного мільйона осіб. Це у 6 разів більше, ніж діабет І типу (інсулінозалежний). Хворих на бронхіальну астму в Україні зареєстровано 210 тисяч.

Що робити пацієнту, якщо в аптеці закінчилися безкоштовні ліки, або ті, що відшкодовуються?

Пацієнт може обрати іншу торгову назву та доплатити різницю або ж зачекати, поки ліки надійдуть в аптеку. Хочу зазначити, що виписаний лікарем безкоштовний рецепт дійсний 1 місяць.

Які ліки пацієнт може отримати безкоштовно, а за які потрібно доплачувати?

Реєстр оптово-відпускних цін визначає максимальну ціну препарату, який може взяти участь в урядовій програмі «Доступні ліки». Держава компенсує вартість найдешевшого лікарського засобу, який подав заявку на участь у програмі «Доступні ліки». Тобто, такий препарат пацієнт матиме змогу отримати безкоштовно. Дорожчий препарат, ціна на який не перевищує граничну референту, пацієнт може отримати, доплативши різницю між мінімальною ціною       та роздрібною ціною обраного препарату.

Чи може пацієнт отримати безкоштовні ліки без рецепта?

Якщо пацієнт бажає отримати випробувані ним ліки, не маючи рецепта від свого лікаря, – він може це зробити у будь-якій аптеці. Проте у такому випадку аптека не матиме підстав для того, щоб відпустити даний лікарський засіб безкоштовно або із знижкою.

Як працює механізм відшкодування ліків (реімбурсація)?

Механізм відшкодування вартості ліків успішно діє в багатьох країнах світу та передбачає забезпечення пацієнтів безкоштовними ліками або значною знижкою на препарати.

В Україні відшкодування вартості ліків визначатиме Національний перелік основних лікарських засобів у 2017 році. У його склад входять рекомендовані Всесвітньою організацією охорони здоров’я 21 міжнародна непатентована назва для лікування серцево-судинних хвороб, бронхіальної астми та діабету ІІ типу.

Ціна на лікарські засоби, які відшкодовує держава, має бути обґрунтованою. Дуже часто ціна на одні і ті ж самі ліки в Україні є значно вищою, ніж  у сусідніх державах. Хоча рівень зарплат українців є нижчим. У більшості розвинених країн існує практика державної регуляції цін на лікарські засоби. Це дозволяє уникнути необґрунтованого завищення цін на ліки. Задля забезпечення доступності ліків в Україні, Міністерство охорони здоров’я встановило граничну оптово-відпускну ціну лікарських засобів по 21 міжнародній непатентованій назві, які ввійшли до програми «Доступні ліки». Граничну оптово-відпускну ціну розраховано базуючись на ціни лікарських засобів у 5 сусідніх країнах – Польщі, Словаччині, Угорщині, Чехії та Латвії. Це країни Європейського Союзу, де вже давно сформована система регулювання цін на лікарські засоби та механізм відшкодування вартості ліків. Для лікарських засобів, які підлягають відшкодуванню Міністерство охорони здоров’я встановило максимальну роздрібну торгівельну надбавку на продаж ліків на рівні 15%.

Скільки коштів виділено на  Липоводолинський  район на програму «Доступні ліки»?

На 2017 рік на реалізацію урядової програми «Доступні ліки» на наш район виділено 259800,00 грн. Виділена сума коштів надає можливість хворим отримати безкоштовно або з незначною доплатою ліки по вказаних захворюваннях.