Районна газета

АПАРАТНА НАРАДА В РАЙДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

Головний лікар комунального закладу «Липоводолинський районний центр первинної медико – санітарної допомоги» Віталіна Олійник на черговій апаратній нараді інформувала  про стан надання медичної допомоги хворим

на онкологічні захворювання

Посалдовець повідомила, що за даними обласного канцер-реєстру за 6 місяців 2017 року по Липоводолинському району вперше з діагнозом раку зареєстровано 33 хворих, показник захворюваності на злоякісні новоутворення (на 100 тисяч населення) – 177,5,  при минулорічному  – 252,6 та середньообласному показнику – 419,1.

Найпоширеніші форми раку серед вперше виявлених:

І місце – органи травлення – 34,0% від загальної кількості хворих;

ІІ місце – органи бронхо-легеневої та сечостатевої систем – 17,1%;

ІІІ місце – жіночі статеві органи – 14,3%.

В розрізі лікарських дільниць маємо слідуючі дані: найбільша кількість хворих з вперше встановленим діагнозом раку зареєстровано по АЗПСМ смт. Липова Долина – 18 осіб; АЗПСМ с. Русанівка – 5 осіб (в тому числі 1 – занедбаний випадок); АЗПСМ с. Синівка – 4 особи (в тому числі 1 – занедбаний випадок); АЗПСМ с. Саї -  3 особи (в тому числі 1 – занедбаний випадок), АЗПСМ с. Берестівка та АЗПСМ с. Капустинці по 2 особи та АЗПСМ с. Беєве – 1 особа.

За даними обласного канцер-реєстру показник смертності населення району від злоякісних новоутворень за 6 місяців 2017 року дорівнює 1,2 на 100 тисяч населення, що на 0,3% нижче, ніж у попередньому році.

Одним із основних методів ранньої діагностики раку є профілактичний огляд. Так за 6 місяців 2017 року відсоток онкохворих, виявлених при профоглядах становить 33,3%, що відповідає середньообласному показнику. Питома вага жіночого населення, охопленого профоглядами з цитологічним обстеженням складає 48,0% та відповідає середньообласному показнику.

Лікарями та середніми медичними працівниками первинної ланки  проводиться робота спрямована на поліпшення якості первинної профілактики онкологічних захворювань, покращення раннього та своєчасного виявлення онкозахворюваності, зниження рівня смертності від злоякісних новоутворень.

Так, в кожному закладі охорони здоров’я району сформовано перелік осіб груп підвищеного ризику, хворих з передпухлинною патологією та проводиться їх диспансерне спостереження. Загальна кількість хворих з передпухлинною патологією 2276 осіб. З метою розпізнавання, передусім, передракових процесів і раку візуальних локалізацій, медичними працівниками первинної ланки два рази на рік проводяться подвірні обходи. Особи з підозрою на захворювання скеровуються на дообстеження на вторинний чи третинний рівень надання медичної допомоги. Крім цього, щорічно формується план профілактичних оглядів з цитологічним обстеженням жіночого населення.

 

 

Спеціальне лікування онкологічні хворі отримують в Сумському обласному онкологічному диспансері. На первинному рівні надання медичної допомоги онкологічні хворі отримують симптоматичне та знеболююче лікування.

В кошторисі КЗ «Липоводолинський районний Центр ПМСД» передбачено кошти  для  оплати пільгових рецептів онкологічним хворим. Призначення та виписка наркотичних знеболюючих препаратів здійснюється згідно правил, затверджених наказом МОЗ України від 19.07.2005 р. № 360 «Про затвердження Правил виписування рецептів та вимог-замовлень на лікарські засоби і вироби медичного призначення, Порядку відпуску лікарських засобів і виробів медичного призначення з аптек та їх структурних підрозділів, Інструкції про порядок зберігання, обліку та знищення рецептурних бланків та вимог-замовлень» та наказом МОЗ України від 17.02.2016 р. № 99 «Про внесення змін до наказу МОЗ України від 19 липня 2005 року № 360». Заключена угода з КП Сумської обласної ради «Суми-Фарм» на отримання наркотичних препаратів за спеціальними рецептурними бланками ф 3.

За 6 місяців 2017 року безкоштовним лікуванням охоплено 21 онкохворий. Виписано пільгових рецептів на загальну суму 16,2 тис. грн., із них за спеціальними рецептурними бланками ф 3 –8,6 тис. грн.

Базисом вітчизняної медицини був і залишається принцип «Захворювання краще попередити, ніж лікувати». І він дуже актуальних для онкології. Що стосується профілактики раку, кожний громадянин, а не тільки лікар має знати основні причини виникнення цього захворювання: особливості харчування, паління, інфекції (головним чином хронічні), професійні фактори, іонізуюче випромінювання, низька фізична активність, алкоголь. Усі ці питання висвітлюються медичними працівниками первинної ланки при проведенні санітарно-освітньої роботи серед населення району. За 6 місяців 2017 року медиками Центру ПМСД прочитано 16 лекцій, проведено 42 бесіди,

випущено 6 санітарних бюлетні на тему формування здорового способу життя та профілактики онкологічних захворювань.

Завданнями медичних працівників первинної ланки залишається:

-       якісний диспансерних нагляд та оздоровлення хворих з передпухлинною патологією;

-       виконання планів профілактичних оглядів, профілактичних оглядів з цитологічним обстеженням жіночого населення, флюорографічного обстеження;

-       санітарно-освітня робота з питань формування здорового способу життя, профілактики захворювань.