Районна газета

ЯК РОЗВИТОК СІЛЬСЬКОЇ МЕДИЦИНИ МОЖЕ ПОКРАЩИТИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНЦІВ

Профілактика та запобігання захворюваності – серед завдань первинної ланки медицини, зокрема сільської

У вересні Президент України Петро ПОРОШЕНКО направив на розгляд Верховної Ради законопроект про підвищення доступності та якості медичного обслуговування у сільській місцевості (№7117). Документ спрямований на покращення стану первинної ланки медицини у селах, підвищення якості та доступності медичних послуг.

Цьому законопроекту передував перерозподіл бюджетних коштів, за яким 4 млрд грн спрямували саме на розвиток сільської медицини і ці кошти є перехідними на наступний рік. У проекті бюджету на 2018 рік передбачено ще 1 млрд грн на розвиток первинної ланки сільської медицини.

Президентський законопроект, який опирається на потужний фінансовий ресурс, експерти характеризують позитивно. Адже саме первинний рівень медицини має забезпечити надання більшості медичних послуг населенню. Одна з головних його функцій – це профілактика та запобігання захворюванням.

Враховуючи 5 млрд грн, виділених на реалізацію законопроекту, президентський законопроект мав би суттєво змінити ситуацію з фізичною доступністю медичної допомоги у сільській медицині: насамперед у її первинній ланці, а також у тому, що стосується екстреної та паліативної медичної допомоги таведення вагітності.

«Близько 80% медичних послуг має надаватися саме на первинному рівні, в тому числі і в селі. Профілактика та запобігання захворюваності – ось завдання цієї ланки медицини», – вважає неурядовий експерт з питань децентралізації влади Юрій ГАНУЩАК.

Проект закону №7117 передбачає запровадження у селі телемедицини, іншими словами, запровадженню новітніх дистанційних телекомунікаційних технологій при діагностуванні хвороб. Умовно кажучи, хворий селянин не буде змушений їхати до обласного центру на обстеження, а отримає попередні рекомендації, наприклад, по скайпу.

Про роботу над створенням маршрутної карти завдань із забезпечення якісної сільської медицини днями заявив Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій ЗУБКО. За його словами, стан діючої мережі первинної медицини у селах є вражаючим: лише 28% ФАПів та амбулаторій забезпечені водою, причому третина із тих, що забезпечені, мають не водопроводи, а колодязі. І лише у 18 % амбулаторій і ФАПів є санвузли.

Віце-прем’єр-міністр доручив МОЗу до 10 жовтня розробити та затвердити нормативи навантаження на медичних працівників у закладах охорони здоров’я, що надають первинну медико-санітарну допомогу населенню у сільській місцевості, що враховують чисельність населення, яке обслуговує такий медичний працівник, кількість годин роботи, тривалість робочого тижня, тривалість однієї консультації та домашнього візиту, радіус обслуговування.

У цей же термін МОЗ має розробити  гарантований державою перелік медичних послуг (вимоги, протоколи дій, перелік лікарських засобів тощо) на рівні первинної медико-санітарної допомоги населенню, що фінансуються за рахунок медичної субвенції з державного бюджету;нормативи бюджетного забезпечення для розрахунку видатків на первинну медичну допомогу;критерії та вимоги до закладів, що надають первинну медико-санітарну допомогу населенню у сільській місцевості, зокрема і щодо типового штатного розпису його працівників;стандарти матеріально-технічного забезпечення закладів з надання медичної допомоги населенню у сільській місцевості, передбачивши вимоги до приміщень таких закладів, попередньо опрацювавши їх разом з облдержадміністраціями.

До 25 жовтня профільне міністерство та облдержадміністрації мають змоделювати в межах окремих районів мережу закладів з надання первинної медико-санітарної допомоги населенню у сільській місцевості, враховуючи перелік рекомендацій щодо перспективних адміністративних центрів спроможних територіальних громад, визначених відповідно до Методики формування спроможних територіальних громад.

Геннадій Зубко доручив Міністерству охорони здоров’я та Міністерству освіти і науки спільно розробити пропозиції щодо підготовки медичного персоналу для закладів з надання первинної медичної допомоги населенню у сільській місцевості.

За матеріалами сайту Децентралізація влади: http://decentralization.gov.ua/news/item/id/6999