Районна газета

МЕДИЦИНА В УКРАЇНІ ТА НА СУМЩИНІ СТАНЕ ЕЛЕКТРОННОЮ

У 2018 році сімейні лікарі зможуть реєструвати своїх пацієнтів у новій електронній системі охорони здоров’я e-Health. Про особливості цієї системи в офісі Сумського підрозділу «Центру розвитку місцевого самоврядування», що створений за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону України, розповів керівник  і проектний менеджер Transparent International Юрій БУГАЙ

У вересні цього року Міністерство охорони здоров’я України разом із громадськими експертами запустили у тестовому режимі програму e-Health. Як повідомив Юрій Бугай, мета цієї системи – об’єднати реєстри медичних закладів, лікарів та пацієнтів в один реєстр задля прозорості у медичній галузі.

«Врешті-решт ми хочемо прийти до так званого «здоров’я на долоні», коли ми як пацієнти зможемо мати доступ до інформації про себе, а лікарі – отримати всю медичну історію про нас, – говорив він. – У деяких приватних та комунальних медичних закладах уже встановлені інформаційні системи. Але проблема для нас як для пацієнтів виникає тоді, коли ми переходимо з однієї лікарні в іншу, адже там немає усіх необхідних про наше здоров’я даних. Цю проблему можна усунути, якщо мати один реєстр, одну базу даних на всі лікарні».

Крім того, система дозволить контролювати, наскільки ефективно витрачаються виділені на охорону здоров’я державні кошти. Адже наразі галузь охорони здоров’я все більше нагадує решето. І скільки куди витрачається фінансів у цій сфері сказати важко.

«Ми не завжди знаємо, чи доходять сьогодні гроші до пацієнтів, але підозрюємо, що ні, отримавши рецепт у тій чи іншій лікарні, з яким ідемо до аптеки і купуємо все необхідне. Щоб встановити справедливі стосунки між лікарем та пацієнтом, і була розроблена e-Health», – зазначив Юрій Бугай.

Говорили також про те, що відповідно до законопроектів, які очікують ухвалення у Верховній Раді, з 1 серпня 2018 року галузь охорони здоров’я чекають ще деякі зміни.

Зокрема, те, що сімейний лікар отримуватиме заробітну плату в залежності від кількості пацієнтів, які обрали цього сімейного лікаря. До того ж передбачається, що якщо обраний лікар чимось не сподобався, пацієнт має право його змінити. Також розшириться перелік медикаментів, вартість яких в рамках програми «Доступні ліки» повністю або частково відшкодовуватиметься державою. Стосуються зміни, за які мають проголосувати депутати, і системи e-Health. Адже у тестовому режимі програма працюватиме до квітня 2018 року. А вже з серпня наступного року оплата послуг лікарів буде здійснюватися згідно з кількістю декларацій їхніх пацієнтів, зареєстрованих у системі.

«Ми зможемо перейти до онлайн-запису до лікаря, до можливості електронного направлення, створення медичного рецепту», – додав Юрій Бугай.