Районна газета

ЩО ГОТУЄ НОВИЙ ЕПІДЕМІЧНИЙ СЕЗОН НА СУМЩИНІ?

З початком осені розпочалася пора застудних захворювань. Що ж готує новий епідемічний сезон та як вберегтися від хвороби розповіла обласний інфекціоніст Ірина ТРОЦЬКА

За її словами, у наближенні епідсезону прогнозують три штами вірусу грипу: А / «Мічиган» (H1N1), А / «Сінгапур» (H3N2) і В / «Колорадо». 

«Варто зазначити, що останні два штами вперше зайшли у Північну півкулю, в тому числі і в Україну, – повідомила Ірина Троцька. – Тобто для нас вони не знайомі, тоді як «Мічиган» подібний варіанту пандемічного грипу 2009 року (свинячий грип), циркулюватиме другий рік поспіль.

Можливо, буде ще й четвертий штам грипу В / «Пхукет», але, на відміну від трьох вищеназваних, він не основний. У минулому сезоні в Україні на грип перехворіли більше 5 млн людей. І це лише офіційні дані. Від ускладнень померло семеро осіб (четверо дітей і троє дорослих). Жоден з них не був щеплений проти грипу. На щастя, на Сумщині летальних випадків не було. А ось у позаминулому році від ускладнень грипу А / «Гонконг» (H3N2) померли троє жителів області».

Як зазначила обласний інфекціоніст, саме вакцинація є надійним методом профілактики захворювання і попередження його важких ускладнень:

– В обов'язковому порядку вакцинація показана групі ризику, до якої входять діти до 5 років, вагітні (незалежно від терміну вагітності), люди, які страждають хронічними захворюваннями (серцево-судинної, ендокринної, бронхо-легеневої систем), ожирінням (особливо, якщо індекс маси тіла >40), онкохворі, ВІЛ-інфіковані та ін. Це групи клінічного ризику. Є ще професійні групи ризику: медпрацівники, педагоги, поліцейські, водії громадського транспорту, працівники торгівлі, аптечної мережі та ін. Щеплення проти грипу відноситься до рекомендованого – вакцину можна купити в аптеці за власні кошти і зробити щеплення в медустанові, дотримуючись холодового ланцюга. Актуальні штами грипу містяться у зареєстрованих вакцинах «Ваксигрип» (Франція) «Флюарикс» (Німеччина) і «Джісь Фіт» (Корея). Їх можна купити на замовлення. Орієнтовна ціна – в межах 200 грн. Тоді як лікування від грипу обійдеться в рази дорожче.

Коли потрібно прививатися?

Вакцинацію, за словами Ірини Троцької, можна починати вже зараз, якщо вакцини є в доступі. Не обов'язково чекати передбачуваного підйому захворюваності. «На моїй пам'яті грип до нас ніколи не заходив у жовтні, – уточнила вона. – Навіть пандемія 2009 року розпочалася в самому кінці жовтня. Всі інші сезони – пізніше. Хоча давати прогнози щодо грипу –невдячна справа, адже у природі немає більш підступного і непередбачуваного вірусу. Після щеплення протягом перших двох-трьох тижнів виробляється імунітет, що забезпечує тривалість захисту людини від інфекції на кілька місяців.

Якраз вистачає на епідсезон – з урахуванням того, що друга (або третя) хвиля грипу може бути у березні-квітні. Хочу підкреслити, що мова йде про імунітет виключно проти грипу. Щеплення захищає тільки від нього і не гарантує, що людина не буде хворіти в епідсезон зовсім. Вакцина не захищає від респіраторних вірусних інфекцій – парагрипу, аденовірусної, риновірусної інфекцій та ін.

Також, щоб убезпечити себе від сезонних хвороб, потрібно зміцнювати імунітет (підійдуть народні засоби), загартовувати організм (робити хоча б контрастні ванночки для ніг), правильно харчуватися і вести здоровий спосіб життя.

– Не варто з метою профілактики приймати противірусні препарати – вони не мають доказової бази у зміцненні імунітету, – зазначає Ірина Троцька.

– Неефективно і повсюдне носіння масок – їх потрібно надягати тільки на хворих. А відомий вислів про те, що голову потрібно тримати у холоді, а ноги в теплі, себе не виправдовує! Голові теж має бути тепло – там багато рецепторів, які при охолодженні знижують імунітет. Важливо часто мити руки, адже в 70% випадків ми заносимо вірус в організм через брудні руки. Немає такої можливості – завжди носіть із собою антисептичні серветки. З метою профілактики підійде оксолінова мазь, якою потрібно змазувати слизову носа. Уже в розпал захворюваності уникайте підвищеного скупчення людей, масових заходів. І ще – не панікуйте, збережіть позитивний настрій.

Джерело: http://www.shans.com.ua