Районна газета

ВАКЦИНАЦІЯ – ЄДИНИЙ ДІЄВИЙ ЗАХИСТ ВІД ПРАВЦЯ

За 2019 рік в Україні зареєстровано вже 5 випадків правцю, з яких 1 – летальний. Двоє із п’яти хворих – діти. Останній випадок очікує на результати лабораторного дослідження

Випадки зафіксовано на Київщині, Миколаївщині, Вінниччині, Львівщині та Закарпатті. Інфікуватися спорами бактерій Clostridium tetani, збудником правцю, можна в будь-якій точці планети. Запобігти захворюванню можна вчасною вакцинацією в дитинстві та системною ревакцинацією протягом всього життя.

Протягом останніх трьох років кількість вакцинованого населення зростає. Так, у 2016 році охоплення щепленнями від правцю дітей до одного року складало лише 21%, тоді як у 2018 році цей показник сягає 69,3%. Проте колективного імунітету від правцю бути не може – захисту потребує кожна людина! Від людини до людини це захворювання не передається.
Відповідно до національного календаря щеплень, вакцинувати дітей для профілактики правця необхідно у віці 2, 4, 6 і 18 місяців (чотири щеплення). У віці 6 і 16 років необхідна ревакцинація. Надалі доросла особа повинна кожні 10 років ревакцинуватися вакциною АДП-М, яка формує імунітет проти дифтерії та правця. Вакцинація за Календарем профілактичних щеплень для дітей та ревакцинація дорослих проводяться за державні кошти.
Інфікуватися правцем можна при потраплянні бруду у рану або поріз, внаслідок укусів тварин чи травмування гострими предметами, уламками деревини.

Єдиний спосіб захистися від правця — вакцинація. Імунітет після захворювання швидко минає, і є ймовірність повторного зараження, тому вакцинація необхідна, навіть якщо ви хворіли.

Симптоми правця:

-стиснення щелеп;

-м’язові спазми — часто в шлунку;

-болісна напруга у всьому тілі;

-проблеми з ковтанням;

-«витріщання» очей;

-головний біль;

-лихоманка та надмірне потовиділення;

-зміна артеріального тиску та прискорене серцебиття;

-неконтрольоване/мимовільне скорочення мускулатури голосових зв’язок (ларингоспазм);

-ламкість кісток;

-ускладнення дихання.

Ускладнення, які може викликати правець: 

• закупорка головної або однієї з дрібних гілок легеневої артерії згустком крові, що потрапив з інших частин тіла через кровообіг (емболія легеневої артерії);

• пневмонія, легенева інфекція.

Правець може призвести до смерті.

Симптоми можуть з’явитися протягом 3–21 дня після зараження. У разі появи перших симптомів негайно звертайтеся до лікаря. За відсутності медичної допомоги ймовірність смерті надзвичайно висока. Навіть із медичною допомогою ризики смерті від правця досить високі — від 10% до 70% залежно від лікування, віку постраждалої людини та її загального стану здоров’я.

За даними Центру громадського здоров’я МОЗ України.

Принагідно, КНП «Липоводолинський районний ЦПМСД» проводить ревакцинацію дорослого населення від дифтерії, правця. Зверніться до закладу охорони здоров’я для проведення ревакцинації.

Будьте здорові.